Життя До і Після пандемії COVID - 19 лікарів та медичного персоналу КНП «Центр первинної медико - санітарної допомоги» ПМР. Частина II
«АкцЕнти ГромАди» до Дня медичного працівника продовжують цикл інтерв’ю з лікарями та медичним персоналом.
У частині II «Життя До і Після пандемії COVID - 19 лікарів та медичного персоналу» ви знайдете відповіді на актуальні питання про те, як люди у білих халатах - сімейні лікарі та весь медичний персонал КНП «Центр первинної медико - санітарної допомоги» Підгаєцької міської ради працювали на передовій у боротьбі з «чумою» XXI століття - коронавірусною інфекцією, як протікала хвороба у перших «ковідних» хворих у нашій громаді, а також чи є щеплення єдиною панацеєю від коронавірусної інфекції!
«АкцЕнти ГромАди», щоб отримати вичерпні відповіді на запитання, поспілкувались з Богданом Миколайовичем Вивалем, головним лікарем комунального некомерційного підприємста «Центр первинної медико - санітарної допомоги» Підгаєцької міської ради та сімейним лікарем Джиджорою Тетяною Борисівною, завідувачем Староміської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (далі САЗПСМ).
АкцЕнти ГромАди (далі А.Г.): Богдан Миколайович, ми розуміємо, що без жодного сумніву, сімейним лікарям і медичному персоналу було страшно зустрітись лицем в лице з невідомою хворобою, адже саме первинна ланка була на передовій у боротьбі з COVID-19. Які перші кроки було вжито щодо лікування хворих на коронавірусну інфекцію?
Виваль Богдан Миколайович - головний лікар комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико - санітарної допомоги» Підгаєцької міської ради.
Богдан Миколайович (далі Б.М.): Звичайно, що був страх перед невідомою хворобою. Сімейні лікарі, медсестри і медичні працівники отримали протоколи обстеження і протоколи лікування, а також рекомендації по відношенню до людей , які мали прояви і симптоми коронавірусної інфекції. Ми почали робити ПЛР обстеження, які надавали саму достовірну інформацію щодо наявності чи відсутності у пацієнтів COVID-19.
А.Г: Де саме робилися дослідження ПЛР тесту?
Б.М: Тести робили наші сімейні лікарі у амбулаторії або на дому і, відповідно, щоб отримати результати ПЛР тестів, ми кожного дня відправляли всі тести до «Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».
А.Г: Чи була у вас достатня кількість засобів індивідуального захисту?
Б.М: Ми, в принципі, за короткий час були повністю забезпечені засобами індивідуального захисту, дякуючи місцевій владі, підприємцям та аграріям. Це вселяло віру і надію не заразитися.
А.Г: Чи вдалося вберегтися лікарям та медичному персоналу від зараження коронавірусною інфекцією?
Б.М: На жаль, ні. Шестеро медичних працівників ( двоє лікарів , помічники і фельдшера ) захворіли середньою та легкою формою хвороби COVID-19 під час виконання своїх обов’язків на робочому місці.
А.Г: Скільки у нас у громаді є сімейних лікарів і як саме вони працювали з ковідними хворими?
Б.М: У «Центрі первинної медико- санітарної допомоги» є семеро лікарів. Всі вони працювали по профілактиці і лікуванню хворих з легкою і середньо формою на дому .
А.Г: Скільки у нас в громаді було лабораторно підтверджено випадків коронавірусної інфекції ?
Б.М Лабораторно було підтверджено 1241 випадків.
А.Г: Богдан Миколайович, на даний момент одним із найактуальніших питань – це щеплення від хвороби COVID-19. Скажіть, будь ласка, скільки людей вже провакциновано на сьогоднішній день?
Б.М: Всіх на сьогоднішній день щеплено 740 чоловік , з них мобільною бригадою щеплено 330 людей. У пункті щеплення Староміської амбулаторії зробило вакцинацію 410 людей .
А.Г: Хто саме із лікарів робить вакцинацію?
Б.М: У пункті щеплення бригада у складі сімейного лікаря Джиджори Тетяни та помічника сімейного лікаря Хоптій Марії здійснює вакцинацію .
А.Г: Якою вакциною здійснюється щеплення?
Б.М: Сімейних лікарів щепили вакциною Коронавак, а освітян- Файзером.
А.Г: Богдан Миколайовим, якою є ваша особиста думка про вакцинацію. Чи є щеплення панацеєю у боротьбі із COVID- 19?
Б.М: Щеплення – є одним із методів профілактики обмеженню і поширенню COVID-19. Всі три вакцини Астразенека, Файзер і Коронавак сертифіковані ВОЗ. Результати заносяться в сертифікат щеплення , а з 1 липня будуть видавати паспорт щеплення!
А.Г: Ми знаємо, що потрібно вакцинуватися 2 рази. Розкажіть, будь ласка, які терміни мають бути витримані при щепленні різними вакцинами?
Б.М: Астразенека- вакцинація через 90 днів, Коронавак -28, Файзер -28.
А.Г: Чи траплялись випадки серйозних ускладнень після щеплення?
Б.М: Ніяких серйозних ускладнень після щеплення трьома видами вакцини не було , окрім окремих реакцій у вигляді підняття температури тіла 37, 5- 39 градусів C протягом одного дня , біль у місці щеплення до двох, трьох днів, яке не впливало на функції руки.
А.Г: Чи були випадки захворювання після щеплені?
Б.М: За даними науковців країн та практичних лікарів, які почали швидше проводити щеплення, таких випадків не було.
Джиджора Тетяна Борисівна (далі Т.Б.)- сімейний лікар, завідувач Староміської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (САЗПСМ)
А.Г Тетяна Борисівна, чи змінилось Ваше життя після коронавірусу?
Т.Б: До коронавірусу жити було легше (посміхається).
А.Г: Чи ви пам’ятаєте перші випадки захворювання на COVID-19 у нашій громаді?
Т.Б: Перші випадки у громаді – це були мої пацієнти. Це був квітень місяць 2020 року, пацієнти подзвонили, що захворіли і у них кашель та піднялась температура. Пацієнти були налякані, хвороба протікала довго, 40 днів пацієнти сиділи на самоізоляції. Ми здзвонювались кожного дня по два рази на день: вранці та ввечері.
А.Г: Як саме була організована робота сімейних лікарів у пік спалаху коронавірусу?
Т.Б: Були організовані мобільні бригади. Всі сімейні лікарі виїжджали на дім, обстежували , назначали лікування хворим і брали мазки на ПЛР тести. Ми були одягнені у захисні костюми, нам запотівали окуляри і захисний щиток, у рукавицях не зручно було брати мазки . Чесно – ми боялись, як і всі…
А.Г: У якому режимі зараз працює ваша амбулаторія?
Т.Б: Коронавірус не закінчився , поодинокі випадки є. Ми робимо експрес тести на агтиген, ПЛР тести , потім чекаємо результати і переживаємо. Масковий режим ніхто не відміняв.
А.Г: Що можете розказати нам про вакцинацію у пункті щеплення?
Т.Б: Пункт щеплення один у САЗПСМ . Я і помічник сімейного лікаря Марія Хоптій здійснюємо вакцинацію. У нас є дорожня карта - це етапи вакцинації. Всі сімейні лікарі обдзвонюють ті категорії людей, як підлягають щепленню. Вакцинація категорії «65+» триває. Були щеплені мобільні бригади, медичні працівники, соціальні працівники, вчителі. Уже на днях повторно будемо робити щеплення тим людям, котрим зробили вакцинацію Астразенека.
А.Г: Що потрібно зробити пересічному жителю Підгаєцької громади, який виявив бажання вакцинуватися?
Т.Б: Потрібно звернутися до свого сімейного лікаря або записатися у додатку «Дія»
«Аценти ГромАди» щиро вдячні Богдану Миколайовичу Вивалю та Тетяні Борисівні Джиджорі за пізнавальне інтерв’ю і з нагоди Дня медичного працівника бажаємо здоров’я, витримки , терпіння і Божого благословення!