Громадський бюджет : що це таке і яка користь громаді від його впровадження

Громадський бюджет (бюджет участі) – демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення міста та/або голосування за них.

Тобто це спосіб визначення видатків частини міського бюджету за допомоги прямого волевиявлення членів територіальної громади. Мешканці міста самостійно пропонують та обирають, на що саме витратити частину коштів міського бюджету.

Громадський бюджет – це механізм для того, аби знаходити порозуміння між владою та людьми, долати корупцію, робити громаду кращою та дати можливість кожному мешканцю відчути причетність та відповідальність за те, якою буде його громада.

Громадський бюджет – це можливість підготувати свій проєкт (ініціативу) та подати його до відповідної комісії. Комісія перевірить ваш проєкт на відповідність умовам конкурсу і, якщо все в порядку, допустить його до голосування.

Будь-який мешканець громади може подати проєкт, пов’язаний із покращенням життя у громаді, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проєкт реалізують у рамках громадського бюджету.
Працює все це наступним чином:

• спочатку міська рада приймає рішення про під’єднання до однієї з платформ, розробляє та затверджує нормативно-правову базу;
  • після того, як буде прийняте рішення про запровадження громадського бюджету, кожен мешканець громади зможе підготувати та подати свою ідею на умовах, які будуть визначені рішеннями міської ради;
  • після завершення терміну подачі проєктів має відбутися їх оцінка і прийняте рішення про допущення чи не допущення проєктів до голосування;
  • вже після того, як буде вирішено, які проєкти допущено до голосування, має відбутися, власне, саме голосування.

Кожен член територіальної громади має можливість проголосувати, наприклад, не більше, ніж за 2 проєкти. Свої голоси можна віддати як через електронну систему, так і проголосувати у паперовому вигляді. Але незважаючи на це, всі голоси підсумовуються і відображаються в електронній системі. Ті проєкти, які набрали найбільше голосів,  будуть профінансовані наступного року.