Дата: 20.05.2022 12:28

(the English version follows the Ukrainian one)

Міжнародна спільнота міцно тримає дипломатичний, інформаційний та гуманітарний тил у цій кривавій  російсько- українській війні.

Європейські друзі, партнери та всі люди доброї волі, надаючи велику підтримку та допомогу українському народу, роблять свій безцінний внесок у здобуття спільної  Перемоги!

Міський голова Ігор Мерена вручив Подяку від Підгаєцької громади Діані Кокоц, керівниці німецького благодійного фонду «Ukraine Hilfe Hersfeld E.V.», за надання гуманітарної допомоги на потреби людей, котрі опинилися у зоні гуманітарної катастрофи.

Дякуємо кожному, хто підставляє нам дружнє плече у такий трагічний період української та світової історії.

The international community is firmly holding the diplomatic, informational and humanitarian rear in this bloody Russian-Ukrainian war.

European friends, partners and all people of good will by providing great support and assistance to the Ukrainian people make their invaluable contribution to the common victory.

Mayor Ihor Merena presented a Letter of Thanks from the Pidhaitsi community to a head of the charity foundation «Ukraine Hilfe Hersfeld E.V.» Diana Kokots for providing humanitarian assistance to the needs of Ukrainian people in the area of humanitarian catastrophe.

We are very thankful to everyone who lends us a friendly shoulder in such a tragic period of Ukrainian and world history.