Просвіта- найдавніше українське громадсько-культурне товариство

Фото без описуФото без опису

Творення української державності змушує нас, молоде покоління, збагнути неоціненне значення втраченого, що викорінювалося зі свідомості нашого народу. ,,Просвіта" - найдавніше українське громадсько-культурне товариство , що в усі часи будило національну свідомість людей, несло свічу освіти у найвіддаленіші закутки української землі, поширюючи знання серед народу.

8 грудня вважається офіційною датою створення товариства ,,Просвіта" імені Шевченка. Адже саме цього дня, 155 років тому відбувся перший загальний збір цієї громадської організації. Метою діяльності товариства ,,Просвіта" є утвердження української національної ідеї, духовності, української мови , національної культури, формування національної свідомості серед населення.

,,Просвіта" поширила діяльність по всій Україні, але найпотужніша мережа діяла у Галичині , на Буковині, Поділлі, ,Київщині, Волині та Закарпатті. ,,Просвіта" почала свою діяльність з науково-освітницької роботи. Вони відкривали бібліотеки, книгарні, народні театри, музеї, здійснювало постановку вистав на українську тематику, відзначення ювілеїв відомих українських діячів, визначних подій національного значення, організацію публічних читань, упорядкування українських шкіл. Товариство допомагає українцям не лише навчатися і розвиватися, а й боротися за свої права.

Просвітяни займалися шкільництвом, закладали хати - читальні та їх філії у селах та містечках, розгортали економічну діяльність, засновуючи крамниці, рільничо-господарські і промислові спілки, позичкові каси, молочарні. Вони займалися видавничою справою, друкуючи і розповсюджуючи популярну літературу, календарі, виділяли кошти на стипендії тим, хто здобував фахову освіту.

При хатах-читальнях діяли драмгуртки, хори, бібліотеки, лекції, організовувалися свята, фестини. Популяризували поширення видань із серій ,,Учітеся, брати мої", ,,Народна бібліотека", ,, Історична бібліотека", ,,Самоосвіта", ,,Народна просвіта", журнал ,, Життя і знання", ,, Календар товариства ,, Просвіта ". ,,Просвіта " завжди була ще й справою сімейною, сюди вступали цілими родинами. Діти продовжували світлу справу своїх батьків.

Так, як матірне товариство ,, Просвіту" у Львові називаємо зовсім слушно матір'ю українських товариств , так само і філію ,,Просвіти" в Підгайцях можемо назвати матір'ю товариств Підгаєччини. Вона була тією початковою організацією, що дала почин організаційному життю повіту, стала кузнею, в якій кувалися подальші плани праці на народній ниві. Філія ,, Просвіти" в Підгайцях була заснована 1891 році, а відновлена у 1921 році. Першим головою філії ,,Просвіти" був о. Петро Наболотний, а її секретарем - колишній хорунжийУСС, Василь Головінський. З 1926 року повітовим організатором товариства ,,Просвіта" був Іван Даньків, котрий всюди на Підгаєччині організовував і стимулював просвітянське життя, сприяв ростові національної свідомості населення.

Відродження Всеукраїнського товариства ,,Просвіта" імені Шевченка розпочалося аж в кінці 80-х років ХХ століття. Відродилися обласні осередки організації, які популяризували ідеї просвітянських цінностей серед студенства та учнів шкіл.

Сьогодні ,,Просвіта" активно долучається до проведення мистецько-культурних свят, літературних вечорів, виставок, презентацій, різноманітних громадських акцій.

Ми пишаємося, що ми -українці. Поклик рідної землі завжди відчували наші прадіди й діди, ті , хто живе в Україні і кого доля закинула на чужину. І де б не був українець, захвилюється аж до сліз, почувши рідне слово.

Пам'ятаймо, що кожен з нас особисто відповідальний за долю свого народу.

Просвітянин - це стан душі. Будьмо гідні цього високого звання!

Осередок товариства ,, Просвіта" Підгаєцької громади.

Народний громадський історико-краєзнавчий музей Підгаєцької міської ради