Подарунки завжди приємно отримувати...

  • 49

Фото без опису

Подарунки завжди приємно отримувати... А ще коли їх передають зі столиці Галичини славного міста Львова, то вони ще більше зігрвають душу. Минулими вихідними наш народний громадський історико-краєзнавчий музей , а значить і всі підгайчани, отримали щедрий дарунок від нашого земляка, уродженця с.Мозолівка Підгаєцького району - Остапа Григоровича Гончара.

Окрасою нашого закладу у художньо-публіцистичній залі є надзвичайно гарна картина нашого краянина - це ,,Етюд студентки"(1966р.).

Фондові зібрання музею поповнилися такими цінними експонатами з життя і творчості Остапа Григоровича як:

1.Зразки дидактичного матеріалу;

2. Афіша: виставка графічних робіт О. Гончара;

3. Книга: О. Гончар ,,Вічний рух";

4. Книга: О. Гончар ,,Прорив душі" ;

5. Книга: О.Гончар ,,І оновляюсь духом" ;

6. Афіша: ,, Виставка творів живопису і графіки О. Гончара ;

7. Книга: О.Гончар ,, Фізика", 10 клас ;

8. Книга: ,,Весняний салон", 2021" ;

9. Книга: О. Гончар ,,Світ графіки і живопису" ;

10.О.Гончар ,,Диференційовані дидактичні матеріали для тематичного оцінювання знань з астрономії", 11 клас;

11. О. Гончар ,,Астрономія", 11клас;

12. О. Гончар ,,У світі живопису та графіки" ;

13.О. Гончар, довідник з фізики ;

14. О. Гончар ,,Фізика" збірник завдань", 9 - 11 клас;

15. Вчителі - методисти радять пропонують, методичний матеріал ;

16. Каталог Остапа Гончара ;

17. Фотокопія ,,Мозолівська семирічна школа", 1950 рік ;

18. Довідка, видана Гончару Є. Г. , де зазначено, що він працює у Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут на посаді вчителя фізики.

Ім’я Остапа Гончара відоме підгайчанам, на жаль, менше, ніж він того заслуговує — з огляду на його творчий доробок і належність до наших земляків. Адже цей талановитий літератор і художник народився 5 жовтня 1937 року в с. Мозолівка Підгаєцького району Тернопільської області. Закінчив Бережанське педагогічне училище, відтак фізичний факультет Львівського університету ім. І. Франка. Завідував Поплавецькою початковою школою у Підволочиському районі. Згодом життєва дорога повела знову до Львова, де працював учителем фізики в середній школі №68, методистом в обласному Інституті удосконалення вчителів, а від 1986 року викладав фізику у військовому ліцеї ім. Героїв Крут. Автор понад тридцяти збірників методичних рекомендацій, які використовують педагоги України. Також видав історію родинного села.

На жаль, мало поміченою залишилася збірка поезій О. Гончара «Вічний рух» (Тернопіль: Астон, 2008). Незабаром після її виходу журнал «Літературний Тернопіль» (перше число за 2010 рік) репрезентував друге крило творчості пана Остапа: він був «художником номера», репродукції його живописних робіт прикрасили обкладинку і вкладку цього часопису. Знову ж таки, порівняно невеликий наклад журналу не дав змоги ознайомити з оригінальним набутком земляка широке коло читачів. І привід вагомий: у Львові побачив світ найповніший каталог (попередні виходили у 1988, 1995, 2007 та 2011 роках — до персональних виставок) образотворчих робіт О. Гончара «У світі живопису та графіки» (журнальний формат, 98 стор.)

Поліграфічно досконале видання відкриває грунтовна стаття мистецтвознавця Лариси Купчинської. Автор, зокрема, наголосила: «Працюючи з олівцем або пензлем у руці, О. Гончар дав життя сотням творів, сповнених любові до народу, рідного краю, його історії та сьогодення».

Відкривають каталог репродукції картин «Євангеліст Лука» та «Євангеліст Марко». У розділі «Персоналії» — портрети тих, ким гордиться Україна: «Анна — королева Франції», «Г. Орлик — маршал Франції», «С. Петлюра», «С. Бандера», «Д. Вишневецький», «В. Стус», «М. Хвильовий», «О. Ольжич», «М. Мізерний» (цей діяч ОУН і УПА — земляк художника, родом із с. Вербова на Підгаєччині), «С. Рудницький», «В. Симоненко» та інші. Серед жанрових творів виділено роботи «Степанові хлопці», «Кенгірське повстання», «Коліївщина», «Скелі Довбуша», «Майдан». Чимало портретів О. Гончар створив і в графіці (ліногравюра та рисунки): «І. Мазепа», «Гетьман П. Скоропадський», «Полковник Д. Вітовський», «Полковник В. Вишиваний», «М. Черемшина», «Г. Скоропадський», серія «Франкіана»… Також привертають увагу своєрідні графічні візитівки міст: Чернігова, Глухова, Батурина, твори на теми Запорозького козацтва.

По-своєму розкриває О. Гончар і побутову тематику. В цих картинах і графічних творах бачимо осіб, предмети, реалії, одні з яких для кожного з нас асоціативно пов’язані з певними подіями минулого, інші ж часто зустрічаються в повсякденні. Добре знайомі нам у щоденному житті, у картинах художника вони набувають нового змісту. Відображені як правдиві й водночас сповнені таємничості, що спонукає дивитися на них не як на щось відоме й звичне, а як на особливе, надзвичайне. Окреме місце у доробку О. Гончара займає пейзаж, прикладом якого може служити серія, на якій зображені каплички. Розміщені у центрі композиції, вони масштабно домінують над довкіллям. Ця серія цікава ще й тим, що має поетичні паралелі, зосереджені в таких рядках пана Остапа:

Четверта ранку.

Закінчую останню капличку — Будиночки Божі,

Зачеплені на дерева,

Поставлені на ставках…

Тож невипадково добірку своїх перекладів віршів з білоруської, чеської, російської та інших мов, що публікувалися в одному з наступних чисел «Літературного Тернополя», Остап Гончар розпочав поезіями польського автора Мирослава Вельца «Каплички» О. Г. Гончар брав активну участь у створенні музею ,, Історія освіти Львівщини ", в роботі мистецького об'єднання ,, Джерело ". Видав п'ять каталогів персональних виставок. За поетично- мистецьку працю гідно оцінений Дипломом Лауреата літературно-просвітницької премії імені Родини Лепких за 2017 рік.

Всі ці дарунки будуть дбайливо зберігатися у фонді нашого музею та від імені всіх підгайчан щира подяка Остапу Григоровичу, сподіваємось на подальшу співпрацю.У нашому музеї відкрито виставку  "Двокрилля таланту Остапа Гончара" на яку запрошуємо всіх бажаючих.

Народний громадський історико-краєзнавчий музей Підгаєцької міської ради