10 років тому Україна оголосила АТО в зв'язку із російською агресією

  • 46

Фото без опису

Сьогодні сумна річниця - 10 років тому Україна оголосила АТО в звʼязку із російською агресією. Ось уже 10 років ворог топче українську землю, знищує інфраструктуру, вбиває мирних мешканців, руйнує і захоплює їхні домівки.

14 квітня 2014 року виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов підписав Указ про виконання ухваленого на засіданні РНБО рішення "Про невідкладні заходи з подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності", оголосивши початок антитерористичної операції з визволення захоплених підконтрольними Росії бойовиками територій Донецької та Луганської областей.

Перед цим було анексовано Крим, відбувалися загострення та ескалація напруги у східних і південних областях України.

В середині квітня ситуація загострилася: за підтримки російських спецслужб і "російських козачків" бойовики зайняли Донецьк, Луганськ, Горлівку, Краматорськ, Лисичанськ, Маріуполь; під їхнім контролем опинилася половина Донеччини і Луганщини. 12 квітня бойовики під командуванням полковника російських спецслужб Ігоря Гіркіна (Стрелкова) зайняли Слов’янськ і стало зрозуміло, що це війна і сил правоохоронних органів тут буде недостатньо.

Переломним моментом став кінець серпня 2014 року, коли Росія ввела регулярні війська на територію України, зупинивши наступ на Донецьк. Під Іловайськом сили АТО потрапляють в оточення, при виході з якого росіяни практично впритул розстрілюють українські колони. За офіційними даними тоді загинуло 366 українських бійців, ще 158 вважаються зниклими безвісти.

Україна не раз намагалася налагодити мирний діалог шляхом дипломатії.

5 вересня в Мінську були підписані перші Мінські угоди в рамках Тристоронньої контактної групи, після чого війна на Донбасі перейшла в режим позиційного протистояння, хоча військові дії продовжувалися. Протягом наступних років країна-терорист РФ зривала виконання Мінських угод і намагалася перекласти провину за зрив діалогу на Україну. 242 дні тривала оборона Донецького аеропорту. Також у 2015 році були серйозні бої за Дебальцеве, в районі Світлодарської дуги, Маріуполя, Широкиного, Мар’їнки.

За даними ООН, жертвами російської агресії в рамках російсько-української війни в той час стало понад 40 тисяч осіб. Понад 13 тисяч із них загинули. Майже 1,5 мільйона змушені були залишити власні домівки і виїхати із зони бойових дій. Знищено інфраструктуру окупованих територій, 27% промислового потенціалу Донбасу незаконно переміщено до Росії.

Антитерористична операція на території Донецької і Луганської областей тривала до квітня 2018 року. 30 квітня 2018 року президент України Петро Порошенко підписав Указ про введення в дію рішення РНБО щодо завершення Антитерористичної операції і початок Операції об’єднаних сил під керівництвом ЗСУ "для забезпечення захисту територіальної цілісності, суверенітету і незалежності нашої держави".

Вклоняємось низько і віддаємо шану українським захисникам і захисницям, які стали на захист України, дали гідну відсіч агресорові і продовжують знищувати окупанта до сьогоднішнього дня! Українці демонструють таку мужність і стійкість, якої не бачив світ. Словами не можна виразити глибини того подвигу, який щодня здійснюють прості українські хлопці і дівчата, які взяли до рук зброю і ризикують своїм життям!

Слава Україні! Героям Слава! 🇺🇦

Джерело: Український інститут національної памʼяті.